Kogi Assembly adds four more advisers to Gov. Bello’s 63 aides

The Kogi State House of Assembly has approved the appointment of four additional Special Advisers for Governor Yahya Bello.

This brings the number of the governor’s aides to 67.

This follows an earlier letter addressed to the House and read on the floor of the House at Tuesday’s plenary presided over by the newly elected Speaker, Mathew Kolawole, who formally took charge as the state’s number one lawmaker following the resignation of Ahmed Imam two weeks ago.

In the letter, Governor Yahya Bello had said the request for the additional four Special Advisers was to improve the quality of governance in the state as well as provide for equal representations of the 25 local government areas.
Earlier, the Speaker had called for cordial relationship among members in order to move the House forward.

“I urge all honourable members to redouble efforts in the principal task of making laws for the good governance and I beseech honourable members to come up with bills to accomplish this,” he said.

He also called on various committees with bills for attention over a considerable period of time to expedite action and revert to the House for necessary action.

The list of Senior Special Assistants and their Local Government Areas as of April 1, 2017 :

1. Hon. Abdullahi Bello – SSA to the Governor on Political Matters, Kogi Central (Adavi LGA)
2. Hajia Ladi Mariam Ibrahim – SSA to the Governor on Land Matters (Adavi LGA)
3. Sandra Musa – SSA to the Governor on Women and Children Development (Ajaokuta LGA)
4. Abdulraheem Baba Aliyu – SSA to the Governor on Security and Intelligence, Kogi Central (Ajaokuta)
5. Abdusalam Yahaya – SSA to the Governor on Political Matters, Kogi East (Ankpa LGA)
6. Amodu Hassan – SSA to the Governor on Persons with Disabilities (Ankpa LGA)
7. Abubakar Muhammed Muktar – SSA to the Governor on Youth Empowerment, Kogi East (Ankpa LGA)
8. Ibrahim Tahiti – SSA to the Governor on Security and Intelligence, Kogi East (Ankpa LGA)
9. Abdullahi Br. Musa – SSA to the Governor on Civil Service and Labour Relations (Bassa LGA)
10. Tukura Grace – SSA to the Governor on Primary Healthcare Institutions (Bassa LGA)
11. Omonu Joshua – SSA to the Governor on Student Affairs (Dekina LGA)
12. Isiaka Nuhu – SSA to the Governor on Local Government and Chieftaincy Affairs, Kogi East (Dekina LGA)
13. Mariam Ibrahim – SSA to the Governor on Tourism (Dekina LGA)
14. Yakubu Ocholi – SSA to the Governor on Emergency (Dekina LGA)
15. David Adutu – Management SSA to the Governor on Informal and Vocational Education (Ibaji LGA)
16. Achuba Anthony – SSA to the Governor on Special Duties (Ibaji LGA)
17. Ibrahim Odoma – SSA to the Governor on Housing and Estate (Idah LGA)
18. Dan Achema – SSA to the Governor on Mineral Resources (Idah LGA)
19. Benjamin Amodu – SSA to the Governor on Rural/Urban Infrastructural Development/Project Monitoring (Igalamela-Odolu LGA)
20. Jibril Usman Courage – SSA to the Governor on Education, Primaru Schools (Igalamela-Odolu LGA)
21. Faleke Sunday Idowu – SSA to the Governor on Administration, Strategy and Planning (Ijumu LGA)
22. Emmanuel Obadunmi – SSA to the Governor on Internally-Generated Revenue (Ijumu LGA)
23. Segun Olobatoke – SSA to the Governor on Sports (Kabba-Bunu LGA)
24. Olakunle Jagun – SSA to the Governor on Security and Intelligence (Kabba-Bunu LGA)
25. Shaban Ohinoyi Shuaibu – SSA to the Governor on Secondary Healthcare Institutions (Kogi LGA)
26. Shuaibu Musa – SSA to the Governor on Sanitation and Environment (Kogi LGA)
27. Nda Aaron Alhassan – SSA to the Governor on Mobilisation (Lokoja LGA)
28. Abdulmalik Suleiman – SSA to the Governor on Youth Empowerment (Lokoja LGA)
29. Mahmud Alfa Mekudi – SSA to the Governor on Tertiary Healthcare Institutions (Lokoja LGA)
30. Ali Mamud – SSA to the Governor on Cultural Integration (Lokoja LGA)
31. Ishola David Sunday – SSA to the Governor on Political Matters, Kogi West (Mopa-Amuro)
32. Mayowa Alaiyemola – SSA to the Governor on Water Resources (Mopa-Amuro)
33. Ismaila Idis – SSA to the Governor on Agriculture Matters (Ofu LGA)
34. Prince Okoliko Opaluwa – SSA to the Governor on Federal Agencies Matters (Ofu LGA)
35. Obin Aimila – SSA to the Governor on Special Duties (Ogori-Magongo LGA)
36. Raymond Ekundayo – SSA to the Governor on Youth Empowerment, Kogi Central (Ogori-Magongo LGA)
37. Akoh Jacobs Peter – SSA to the Governor on Commerce and Investment, Small and Medium Enterprises Development (Olamaboro LGA)
38. Dan Ogbole – SSA to the Governor on Sustainable Development Goals (Olamaboro LGA)
39. Barr. Shadrack Omeiza Emmanuel – SSA to the Governor on Legal Matters (Okehi LGA)
40. Mercy Johnson – SSA to the Governor on Entertainment, Arts and Culture (Okehi LGA)
41. Ismaila Umar – SSA to the Governor on Information Communication Technology (Okene LGA)
42. Salihu Ibrahim – SSA to the Governor on Local Government and Chieftaincy Affairs, Kogi Central (Okene LGA)
43. Alabi Shuaibu Ojo – SSA to the Governor on Transport and Logistics (Okene LGA)
44. Idis A. Rasaq – SSA to the Governor on Rural/Urban Development/Project Monitoring, Kogi Central (Okene LGA)
45. Malik Isa Teina – SSA to the Governor on Power (Okene LGA)
46. Atuluku Victor Levi – SSA to the Governor on Media Matters (Omala LGA)
47. Halima G. Abuh – SSA to the Governor on Tertiary Education (Omala LGA)
48. Aiyelabowo Adebanji – SSA to the Governor on Local Government and Chieftaincy Affairs, Kogi West (Yagba-East LGA)
49. Liadi Fisayo – SSA to the Governor on Special Duties (Yagba-East LGA)
50. Adebayo Toba Emmanuel – SSA to the Governor on Rural/Urban Development/Project Monitoring, Kogi West (Yagba-West LGA)
51. Orebiyi Taiwo Emmanuel – SSA to the Governor on Pension Matters (Yagba-West LGA)
52. Kelvin Uzochukwu – SSA to the Governor on non-Indigene Affairs (Non-Indigene)
53. Dele Adeyanju Iselewa – SSA to the Governor on Secondary Education Institutions (Special Consideration/Obajana)
54. Maj. Idogah Solomon Rtd. – SSA to the Governor on Security and Intelligence, State (Olamaboro)

The Special Assistants on GYB Connect Programme are as follows:

1. Mutari Salihu Bajeh – Adavi-Okehi Federal Constituency
2. Samuel Bello – Ajaokuta Federal Constituency
3. Hon Idis Musa – Ankpa Federal Constituency
4. Sulieman Bashir Lawal – Idah Federal Constituency
5. Alhaji Akpa Jibril Omale – Dekina Federal Constituency
6. Sulieman Bababgo – Lokoja-Koto Federal Constituency
7. Sarki Adams – Okene-Ogori Federal Constituency
8. Arokoyo Julius Ojo – Kabba/Bunu-Ijumu Federal Constituency
9. Florence Adeniyi – Yagba-Mopa Federal Constituency.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Sokoto establishes secondary school for nomads’ children

The Sokoto State Government, on Sunday, said it had established first secondary school for nomads’ ...